Hallókészülék vs extrém körülmények: ki győz?

Budapest, Hungary
Hallókészülék vs extrém körülmények: ki győz?

A hallókészülék nagyban megkönnyítheti egy hallássérült ember mindennapjait, ugyanakkor nem árt, ha tisztában vagyunk vele, hogy cserébe vigyáznunk kell rá. Bár ezek a kis szerkezetek ma már elég strapabírók, úgy tervezik őket, hogy sok mindent kibírjanak, mindent azért nem lehet velük megtenni, vannak bizonyos határok. 

Ezeket a határokat egy felnőttnek az audiológus elmagyarázza, ő pedig figyel a betartására. Nem ilyen egyszerű a helyzet azonban a gyerekekkel, akik még nem rendelkeznek olyan felelősségtudattal, mint egy felnőtt, és meg is feledkezhetnek arról, hogy vigyázni kell a hallókészülékre. Mindemellett ott van a környezet is, akiktől nem elvárható, hogy minden pillanatban szem előtt tartsák ezt, és a körülmények se mindig ideálisak. Ilyenformán egyértelmű, hogy történnek időnként balesetek. De vajon mennyit bír ki a hallókészülék?

Mi a helyzet a vízzel?
 

Tudjuk, hogy a hallókészülékeket alapesetben nem nagyon érheti nedvesség, mert tönkremehetnek. Tiszta sor: akkor kivesszük, mielőtt este zuhanyozni megyünk, vagy mielőtt a strandon csobbanunk egyet a medencében. De mi a helyzet egy kiadós záporral, ha véletlenül leöntenek vízzel, vagy egyáltalán, a természetes testnedvekkel? Ezek vajon hogyan hatnak a hallókészülékre?

Nos, bár a hallókészülékeket valóban óvni kell attól, hogy víz érje, azért úgy vannak tervezve, hogy valamennyit kibírjanak. Hogy mennyi az a valamennyi, típusonként eltérő lehet. Mindenesetre annyit el lehet mondani általánosságban, hogy a testnedveket természetesen kibírják, hiszen folyamatosan ilyen közegben vannak. Az esőtől sem feltétlenül megy tönkre a hallókészülék, és az sem okozhat kárt, ha leöntenek vízzel – persze nem mindegy, mennyi vízzel. Az esőről minél gyorsabban menjünk száraz helyre, és minden esetben törekedjünk rá, hogy minél kevesebb víz érje a hallókészüléket. Fontos, hogy azonnal vegyük ki és szárítsuk meg alaposan!

Mi a helyzet a nagyon alacsony vagy magas hőmérséklettel?
 

Kezdjük érezni a bőrünkön a nyári kánikula első jeleit, így adja magát a kérdés: vajon a hallókészülékünk hogy fogja bírni ezt az iszonyú meleget? Tudjuk, hogy az elektromos kütyük általában nem szokták szeretni az extrém hőmérsékletet, márpedig az az utóbbi években nem volt ritka nyáron. Persze azért a hallókészülékeket nem olyan könnyű csupán azzal tönkretenni, hogy meleg van: 60 Celsius fokig biztonságban vannak a kütyük, efölött azonban már nem garantálható, hogy nem lesz bajuk, ezért ne hagyjuk tűző napon, vagy a forró kocsiba zárva őket, figyeljünk oda!

Télen a mínusz 20 fokos hőmérséklet mondható egy határértéknek, ennél hidegebb körülmények között már lehet baja a készüléknek. Szerencsére elég ritka, hogy Magyarországon ilyen zimankó legyen télen, ennek ellenére azért próbáljuk nem kint felejteni a hallókészüléket se a szabadban, se a kocsiban. A legjobb, ha használaton kívüli állapotban szobahőmérsékleten tároljuk. Persze egy balesettől még nem valószínű, hogy baja lesz, de ha rendszeres megpróbáltatásoknak tesszük ki, akkor növeljük annak az esélyét, hogy tönkremegy a hallókészülék.